Гаряча лінія

Головні проблеми підприємців під час взаємодії з митними органами

Серед шести основних проблем, з якими бізнес стикається на митниці —недостатність захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон. Про це в інтерв’ю DW розповів заступник бізнес-омбудсмена України Ярослав Грегірчак.

Головні проблеми підприємців під час взаємодії з митними органами:

  1. Проблема визначення митної вартості. Коли компанія має іншу точку зору про митну вартість товару, який імпортується через кордон. При цьому характерними є зловживання митних органів з безпідставного витребування документів. Бізнесу не зовсім зрозуміло буває, як митники застосовують другорядні методи визначення митної вартості, і часто-густо підприємці не розуміють логіку, за якою взагалі нараховуються суми митних платежів.
  2. Повернення надмірно сплачених платежів. Часто бізнесу простіше погодитись з позицією митників і сплатити те, що вимагає митниця прямо на кордоні, для того, щоб відпустити товар у вільний обіг, а вже потім компанія йде до суду, виграє його, суд скасовує коригування митної вартості, але при цьому можуть бути труднощі з виконанням рішення суду про скасування рішення про корегування митної вартості так, щоб митниця таки скасувала висновок, звернулась до казначейства і надмірно сплачені гроші повернули компанії.
  3. Довільна класифікація товарів. Тут є розбіжності не тільки у митниці з декларантами, а між рішеннями, які той самий митний орган ухвалював щодо абсолютно аналогічного товару. Або щодо якого існують рішення, ухвалені на етапі адміністративного чи судового оскарження. Практика класифікації товару в українських митників є абсолютно непослідовною.
  4. Адміністративна відповідальність за порушення митних правил. Вона є предметом критики бізнесу, насамперед через те, що суворість відповідальності не є співмірною тяжкості порушень.
  5. Недостатність захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон.
  6. Втручання правоохоронних органів в процедуру митного огляду. Правоохоронцям, зокрема СБУ та Нацполіції, надано право ініціювати широкий спектр дій з доступом до товарів декларантів, перевантаження, розпакування тощо. Але ж у Митному кодексі є норма, що втручання правоохоронців у процедуру митного органу прямо заборонена.

Повна версія інтерв’ю та аудіо і відео до теми на DW

 

« Повернутись до списку новин