Гаряча лінія

Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України про захист економічної конкуренції в діяльності, що пов’язана з використанням об’єктів права ІВ

23 січня 2019 року народні депутати України Лапін І. О. та Чорновол Т.М. внесли до Верховної Ради України законопроект № 9502 “Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України про захист економічної конкуренції в діяльності, що пов’язана з використанням об’єктів права інтелектуальної власності”.

У пояснювальній записці до документу зазначено, що даний законопроект розроблений з метою захисту економічної конкуренції в Україні, що опинилася під серйозною загрозою з причини вилучення з-під дії законодавства про захист економічної конкуренції (Законів України «Про Антимонопольний комітет України» і «Про захист економічної конкуренції») діяльності, пов’язаної з використанням об’єктів права інтелектуальної власності, а також правовідносин, які виникають у процесі будь-якого використання об’єктів права інтелектуальної власності.
При чому дане вилучення, яке нівелює всю систему державного захисту здорової економічної конкуренції, було прийняте в Законі України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» №2628-VIII від 23.11.2018, хоча антимонопольне законодавство не має жодного відношення до суті прийнятого закону.
Крім того дане обмеження сфери застосування Законів України «Про Антимонопольний комітет України» і «Про захист економічної конкуренції», позбавляє державу інструментів в антимонопольній сфері, призводить до неможливості виконати свої обов’язки щодо захисту конкуренції, для зупинення деструктивних монопольних процесів в економічній та фінансовій сфері. Адже з-під дії законодавства про захист економічної конкуренції виключено значне коло правовідносин, пов’язаних з будь-яким використанням об’єктів права інтелектуальної власності, що підтвердженні документами (патент, свідоцтво, тощо).
З однієї сторони такі «патенти» надають їх власнику захист інтелектуальної власності від протиправних дій третіх осіб, а з іншої створюють монополію щодо використання суб’єктами таких прав.
Тобто патент на об’єкт права інтелектуальної власності або діяльності пов’язаної з її використанням є по своїй суті легальною формою монополії, і лише в компетенції Антимонопольного комітету України розслідувати підстави виникнення монопольних прав та досліджувати чи не має місця факт зловживання монопольним домінуючим становищем.

Текст законопроекту та супровідні документи за посиланням: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=65378

 

« Повернутись до списку новин