Рада Європи14 грудня 2023 р в 21:18 випустила прес-реліз «Висновки Європейської Ради щодо України, розширення та реформ». В частині прес релізу РОЗШИРЕННЯ ТА РЕФОРМИ Рада Європи підкреслює, що розширення є геостратегічним вкладенням у мир, безпеку, стабільність і процвітання. Це рушійна сила для покращення економічних і соціальних умов європейських громадян, зменшення розбіжностей між країнами та має підтримувати цінності, на яких засновано Союз. Дивлячись вперед на перспективу подальшого розширення Союзу, як майбутні держави-члени, так і ЄС повинні бути готові до вступу. Робота на обох напрямках має йти паралельно. Кандидатам, які хочуть стати членами, необхідно активізувати свої зусилля щодо реформ, зокрема у сфері верховенства права, відповідно до характеру процесу вступу, заснованого на заслугах, і за підтримки ЄС. Паралельно Союзу необхідно закласти необхідну внутрішню основу та провести реформи, визначити довгострокові амбіції Союзу та шляхи їх досягнення, а також вирішити ключові питання, пов’язані з його пріоритетами та політикою, а також його спроможністю діяти. Це зробить ЄС сильнішим і посилить європейський суверенітет.
Рада Європи схвалює висновки Ради щодо розширення від 12 грудня 2023 р. та спираючись на пакет Комісії щодо розширення від 8 листопада 2023 р., Рада Європи приймає, зокрема, рішення щодо України та Республіки Молдова:
Рада Європи вирішує розпочати переговори про вступ з Україною та Республікою Молдова.
Рада Європи пропонує Раді ухвалити відповідні рамки переговорів після того, як будуть вжиті відповідні кроки, викладені у відповідних рекомендаціях Комісії від 8 листопада 2023 року.
Окрім того в прес релізі зазначено:
1. Рада Європи повторює своє рішуче засудження агресивної війни Росії проти України, яка є явним порушенням Статуту ООН, і підтверджує непохитну підтримку Європейським Союзом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і невід’ємних право на самооборону від російської агресії.
2. Рада Європи нагадує про свої попередні висновки та підтверджує непохитне зобов’язання Європейського Союзу продовжувати надавати потужну політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку Україні та її народу стільки, скільки це буде потрібно.
3. Європейський Союз та його держави-члени продовжуватимуть задовольняти нагальні військові та оборонні потреби України. Зокрема, Рада Європи наголошує на важливості своєчасної, передбачуваної та сталої військової підтримки для України, зокрема через Європейський фонд миру та Місію військової допомоги ЄС, а також через пряму двосторонню допомогу держав-членів. Рада Європи наголошує на нагальній необхідності прискорити доставку ракет і боєприпасів, зокрема в рамках ініціативи щодо одного мільйона артилерійських боєприпасів, а також надати Україні більше систем ППО.
Рада Європи пропонує Раді активізувати роботу з реформування Європейського фонду миру та подальшого збільшення його фінансування, спираючись на пропозицію Високого представника.
Європейський Союз та його держави-члени залишаються відданими довгостроковому внеску разом із партнерами у виконання зобов’язань щодо безпеки перед Україною, що допоможе Україні захищатися, протистояти спробам дестабілізації та стримувати акти агресії в майбутньому. Після доповіді Верховного представника Рада Європи обговорила майбутні зобов’язання ЄС щодо безпеки перед Україною та запрошує Високого представника та держави-члени продовжити роботу в Раді. Рада Європи продовжить займатися цим питанням.
Військова підтримка та зобов’язання щодо безпеки надаватимуться з повною повагою до політики безпеки та оборони певних держав-членів та з урахуванням інтересів безпеки та оборони всіх держав-членів.
4. В умовах триваючих нападів Росії на цивільну та критичну інфраструктуру України Європейський Союз та його держави-члени активізують надання Україні подальшої гуманітарної допомоги та допомоги з питань цивільного захисту, а також допомоги для забезпечення стійкості її енергетичного сектору через зима. Крім того, Європейський Союз продовжує підтримувати ремонт, відновлення та реконструкцію України, у координації з міжнародними партнерами, включаючи процес розмінування та психосоціальну реабілітацію.
5. Європейський Союз та його держави-члени продовжуватимуть свої інтенсивні глобальні зусилля та співпрацю з Україною та партнерами з усіх регіонів світу, щоб забезпечити якнайширшу міжнародну підтримку для всебічного, справедливого та тривалого миру та ключових принципів і цілей Формула миру в Україні з перспективою на майбутній Глобальний саміт миру.
6. Рада Європи повторює свій заклик до рішучого прогресу, у координації з партнерами, щодо того, як надзвичайні доходи, що утримуються приватними особами, що походять безпосередньо від знерухомлених активів Росії, можуть бути спрямовані на підтримку України та її відновлення та реконструкцію, відповідно до чинних договірних зобов’язань, і відповідно до законодавства ЄС і міжнародного права. У цьому контексті Рада Європи бере до уваги нещодавні пропозиції щодо надзвичайних надходжень від знерухомлених російських активів.
7. Росія та її керівництво мають бути притягнуті до повної відповідальності за ведення агресивної війни проти України та за інші найтяжчі злочини згідно з міжнародним правом, а також за величезні збитки, завдані її війною. Рада Європи заохочує до подальших зусиль, у тому числі в рамках Основної групи, щодо створення трибуналу для переслідування злочину агресії проти України, який мав би найширшу міжрегіональну підтримку та легітимність, а також майбутній механізм компенсації; знову заявляє про свою підтримку Реєстру шкоди, заподіяної агресією Російської Федерації проти України Ради Європи, як першого відчутного кроку в цьому напрямку. Рада Європи також закликає всі держави підписати та швидко ратифікувати Люблянсько-Гаазьку конвенцію про міжнародне співробітництво в розслідуванні та судовому переслідуванні злочинів геноциду, злочинів проти людяності, військових злочинів та інших міжнародних злочинів. Рада Європи також підтверджує свою підтримку діяльності Міжнародного кримінального суду та засуджує триваючі спроби Росії підірвати його міжнародний мандат і функціонування.
8. Рада Європи повторює свій терміновий заклик до Росії та Білорусі негайно забезпечити безпечне повернення в Україну всіх незаконно депортованих і переміщених українських дітей та інших цивільних осіб.
9. Європейський Союз рішуче налаштований на подальше послаблення спроможності Росії вести агресивну війну, в тому числі шляхом подальшого посилення санкцій, а також шляхом їх повного та ефективного впровадження та запобігання їх обходу, особливо щодо товарів високого ризику, у тісній співпраці з партнерами та союзниками. Рада Європи вітає ухвалення 12-го пакету санкцій та домовленість, досягнуту щодо Директиви про визначення кримінальних злочинів і покарань за порушення обмежувальних заходів Союзу. Рада Європи засуджує продовження військової підтримки Росії в агресивній війні з боку Ірану, Білорусі та КНДР та закликає всі країни не надавати матеріальну чи іншу підтримку загарбницькій війні Росії. Європейський Союз продовжуватиме інтенсивну роботу з партнерами, щоб протистояти неправдивим російським наративам і дезінформації про війну.
За матеріалами https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2023/12/14/european-council-conclusions-on-ukraine-enlargement-and-reforms/
« Повернутись до списку новин