На початку вересня в Києві пройшла ХХІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання інтелектуальної власності», організаторами якої виступили Державна служба інтелектуальної власності України (далі — Державна служба), Всесвітня організація інтелектуальної власності, Державне підприємство «Український інститут промислової власності» та Філія інституту «Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг». Участь у заході взяли представники міжнародних організацій, органів державної влади, бізнесових кіл, працівники промислових підприємств, науково-дослідних установ, юристи, судді, патентні повірені.
Ексклюзивним партнером конференції стала патентно-правова фірма «Пахаренко і партнери», а фахівці компанії активно долучились до роботи: зокрема, генеральний директор Антоніна Пахаренко-Андерсон під час церемонії відкриття конференції звернулась до учасників з вітальним словом та модерувала «Семінар з питань захисту прав інтелектуальної власності для суддів та представників прокуратури»; з доповідями виступили: директор «Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством» та партнер фірми «Пахаренко і партнери» Олександр Пахаренко, юристи Наталія Стеценко, Євгеній Компанець і Ганна Прохорова. Крім того, участь у конференції взяли партнер фірми «Пахаренко і партнери» Олена Шамріна, координатор з підтримки громадських проектів фірми Вероніка Березанська та інші працівники нашої компанії.
Вітаючи учасників заходу зі стартом, Антоніна Пахаренко-Андерсон окреслила завдання, які ставить перед українською правничою сферою підписання Угоди про асоціацію з ЄС. За її словами, патентні повірені та адвокати мають створити сприятливу основу для бізнесу європейських партнерів, які прагнуть потрапити на наш ринок, так само як і для вітчизняних компаній, що виходять на європейський ринок. Антоніна Павлівна переконана, що один з головних аспектів — захист прав інтелектуальної власності іноземних і українських виробників.
Під час відкриття конференції було презентоване нове професійне видання — інформаційний дайджест «Вісник інтелектуальної власності». Ініціювала видання журналу Державна служба, засновником і видавцем нового часопису стало видавництво «Юридична практика», а пілотний випуск допомогла підготувати компанія «Пахаренко і партнери». Співавтори пілотного випуску сподіваються, що це видання виступить комунікаційним майданчиком між фахівцями галузі інтелектуальної власності, державними органами і судами, задля чого редакція журналу, підбираючи матеріали, робитиме ставку на практику, обмін досвідом, розміщуватиме приклади того, як Державна служба та патентні відомства інших країн світу вирішують конкретні питання правової охорони ІВ, публікуватиме судові рішення, цікаві для фахівців-практиків, а також аналізуватиме законодавчі ініціативи, змінюючи таким чином світогляд українських громадян щодо ролі інтелектуальної власності в нашому житті.
«Ми довго чекали на появу на українському ринку професійного видання у сфері інтелектуальної власності, яке висвітлюватиме саме практичні аспекти набуття прав на об’єкти інтелектуальної власності та їх правозастосування. Проте народна мудрість недарма радить: «Хочеш зробити щось добре — зроби це сам». Саме тому ми підтримали ініціативу Державної служби й допомогли видавництву «Юридична практика» сформувати пілотний випуск «Вісника інтелектуальної власності». Надалі розраховуватимемо на допомогу й підтримку кожного з вас!», — резюмувала Антоніна Пахаренко-Андерсон.
Відкриваючи роботу «Семінару з питань захисту прав інтелектуальної власності для суддів та представників прокуратури», Антоніна Павлівна у своїй доповіді окреслила обсяги проблеми порушення прав інтелектуальної власності. Вона наголосила, що проблема піратства наразі є багатоплановою та світовою: «Якщо раніше говорили, що від порушення прав інтелектуальної власності потерпають лише правовласники, то зараз уже є визнаний факт: контрафактна продукція загрожує здоров’ю споживачів і економіці держав у цілому». Як підкреслила Антоніна Пахаренко-Андерсон, чимало у вирішенні цієї проблеми залежить від кожного з нас: «Не купувати контрафактного товару — таким має бути усвідомлений вибір споживача!».
Розповідаючи про роль правовласників у системі захисту прав інтелектуальної власності, Олександр Пахаренко окреслив дії правовласників при порушенні їхніх прав інтелектуальної власності та розповів про кроки, які слід робити для ефективного захисту прав. Також Олександр Володимирович навів успішні приклади з власної практики.
Євгеній Компанець у своєму виступі зосередив увагу присутніх на міжнародних та національних стандартах захисту прав інтелектуальної власності. За його словами, міжнародні конвенції та договори, до яких приєдналась Україна, загалом виконуються, добре працює законодавство в межах СОТ. Але існують проблеми щодо правозастосування, саме на них Євгеній Компанець детально зупинився. Важливим у системі захисту прав інтелектуальної власності доповідач вважає те, що суд може захистити право засобами не лише спеціального законодавства, але й інших правових норм.
На завершення семінару Антоніна Пахаренко-Андерсон подякувала всім учасникам за активність, відзначивши, що проведена робота стала справді цікавим обміном міжнародним досвідом у сфері захисту прав інтелектуальної власності.
Секція «Захист прав інтелектуальної власності у сфері франчайзингу в Україні. Кодекс етики — правила гри» зібрала провідних українських фахівців у сфері франчайзингу. Про основні правові аспекти франчайзингу, зокрема договір комерційної концесії з точки зору юриста-практика, доповіла Ганна Прохорова. «Наразі тема реєстрації договорів комерційної концесії є особливо актуальною, про що свідчить як судова практика, що склалась останніми роками, так і останні зміни, що відбулись і відбуваються у регулюванні даної сфери», — відзначила юрист. За її спостереженнями, основною тезою, яка простежується у більшості судових рішень, є те, що прогалини у сфері законодавчого регулювання процедури державної реєстрації договорів комерційної концесії не можуть бути підставою для визнання в судовому порядку договору недійсним. Ганна Прохорова розповіла учасникам про останні тенденції у врегулюванні даних питань шляхом прийняття відповідних підзаконних нормативно-правових актів.
Виступаючи з доповіддю на секції «Шляхи вдосконалення судової системи в межах проведення роботи з гармонізації українського законодавства із законодавством Європейського Союзу», Наталія Стеценко проаналізувала аспекти спірних питань у вирішенні доменних спорів. На її думку, швидко розставити крапки над «і» в цих питаннях не вийде, адже з огляду на еволюцію Інтернету досі не вирішені моменти зокрема, щодо, виникнення прав та законних інтересів на доменне ім’я, критеріїв встановлення факту використання торговельної марки в мережі Інтернет, критеріїв оцінки оманливості/можливості сплутування тощо. «Прокрустове ложе» «тесту на оманливість», що ґрунтується на традиційних підходах, визначених законодавством у сфері торговельних марок, не дає вичерпних відповідей на ці запитання», — підсумувала Наталія Стеценко.
Загалом, ХХІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання інтелектуальної власності» була цікавою та інформативною для всіх учасників, за що окремо варто подякувати її організаторам. Мінусом став майданчик для проведення заходу через віддаленість готелю Ramada Encore Kiev та повну відсутність громадського трансферу, а також зважаючи на те, що для переходу із однієї зали до іншої, учасники змушені були ходити через торговельні ряди «Атмосфери». Тому звертаємось до організаторів ХХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції із проханням планувати проведення наступного заходу у більш вдалому місці!
Автор фото — Євгеній Король.
« Повернутись до списку новин