Гаряча лінія

Центру спостереження IPR бути!

До такої одностайної думки прийшли учасники спеціалізованого заходу «Українці проти контрафакту», присвяченому «Всесвітньому дню боротьби з підробками», який проводився в межах національної просвітницької кампанії «Дні боротьби з підробками та піратством в Україні», який був організований ІР офісом спільно з Українським альянсом по боротьбі з підробками та піратством (UAACP).

Зокрема,директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством (UAACP) Олександр Пахаренко зазначив, що:

«На думку членів UAACP, в умовах воєнного стану в Україні загроза від контрафактної продукції може бути критична для безпеки нашої країни, оскільки «швидкі» неконтрольовані державою значні грошові потоки, отримані від її реалізації, призводять не тільки до фінансових втрат правовласників, але й загрожують чесній конкуренції, довкіллю та безпеці споживачів, криміналізують товарний ринок і підтримують організовану злочинність. І лише спільними зусиллями усього суспільства ми можемо зупинити цю злочинну загрозу, а тому для ефективної боротьби необхідно об’єднати зусилля митних, правоохоронних, експертних, судових органів, правовласників, усіх зацікавлених осіб для своєчасного запобігання, виявлення, контролю, розслідування та судового переслідування правопорушників.

Світова фахова спільнота та компетентні органи все гостріше реагують на цю глобальну злочинну загрозу, об’єднуючись у численні робочі групи і напрацьовуючи відповідні рекомендації. Велику роль в цьому процесі відіграє Європейська обсерваторія з питань порушення прав інтелектуальної власності.

Беззаперечно, що створення такого спецмайданчику для досліджень в нашій державі, координації та напрацювання відповідних рекомендацій, пов’язаних із захистом прав ІВ і боротьбою з контрафактом, в першу чергу,  буде гарною допомогою для усіх задіяних в процесі боротьби з цією загрозою сторін.

Вважаю за доцільне створити такий майданчик саме на базі IP офісу, бо IP офіс має необхідні ресурси і кадровий потенціал, щоб зібрати усі зацікавлені сторони, об’єднати їх в експертні групи та організувати діяльність щодо збору аналітичних даних, їх аналізу та синтезу, напрацювання рекомендацій щодо використання наявних інструментів боротьби з порушеннями прав ІВ, проведення необхідних досліджень ринку та розробки спеціалізованих інформаційних баз даних для підтримки боротьби з порушенням прав ІВ.

Не говорячи вже про освітню і просвітницьку складову боротьби з контрафактом, яка за підтримки фахівців IP офісу вийде дійсно на всеукраїнський масштаб!».

АЛЬЯНС 1

Спікерами заходу виступили Президент GACG Network Джон Андерсон, директор IP Офісу Олена Орлюк, директор UAACP Олександр Пахаренко, начальник Департаменту «Академія інтелектуальної власності» УКРНОІВІ Ольга Кулініч, начальник відділу ведення митного реєстру та організації заходів сприяння захисту прав інтелектуальної власності Управління нетарифного регулювання Держмитслужби Леонід Муромцев, начальник відділу сприяння захисту прав інтелектуальної власності управління забезпечення митного контролю та оформлення Одеської митниці Артем Тищенко, заступник начальника відділу спеціалізованої підготовки з протидії митним правопорушенням та організації оперативно-розшукової діяльності Департаменту спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби Світлана Жирнова, заступник начальника третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтриманням публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора Максим Олефір, заступник керівника підрозділу детективів – керівник відділу головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України  Сергій Кривун, заступник начальника юридичного відділу ППФ «Пахаренко і партнери» Євгеній Компанець. У заході взяли участь біля 60 представників зацікавленої фахової громадськості.

Під час заходу спікерами із державних органів була оприлюднена така важлива інформація.

Леонід Муромцев, начальник відділу ведення митного реєстру та організації заходів сприяння захисту прав інтелектуальної власності Управління нетарифного регулювання Держмитслужби

«Держмитслужбою послідовно здійснюються заходи, направлені на сприяння захисту прав інтелектуальної власності для недопущення переміщення контрафактних товарів через митний кордон України.

З початку 2023 року зафіксовано 154 випадки призупинень митного оформлення товарів за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності.

Складено 5 протоколів про порушення митних правил за статтею 476 Митного кодексу України. У 63 випадках здійснено знищення контрафактних товарів. В цілому можна відмітити, що ефективність призупинень митних оформлень у порівнянні з 2022 роком підвищилася приблизно у два рази  (з 26,3% до 44,2 %). В той же час кількість підтверджень висновків митних органів про те що товари є такими, що підозрюються в порушенні прав інтелектуальної власності, але правовласник повідомив про те, що у нього відсутні наміри щодо застосування заходів сприяння за 5 місяців 2023 року становить 17 випадків. Це складає 11% від всієї кількості призупинень і не сприяє запобіганню ввезення контрафактної продукції на територію України».

АЛЬЯНС 2

Артем Тищенко, начальник відділу з питань захисту прав інтелектуальної власності Одеської митниці

«Українська митниця має унікальні повноваження щодо запобігання міжнародній торгівлі контрафактними товарами. Національне митне законодавство і практика його застосування відповідають вимогам і принципам ЄС. Імплементація світових стандартів боротьби з транснаціональним переміщенням контрафактних товарів, впровадження та практична реалізація міжнародних практик, з боку Держмитслужби та її територіальних підрозділів, отримали позитивні відгуки з боку правовласників, суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, міжнародних та вітчизняних експертів. Збудована система сприяння захисту прав інтелектуальної власності на митному кордоні показала свою ефективність і в умовах військової, економічної та соціальної агресії проти України з боку держави, що є найбільшою за площею країною  світу.

Тож з метою побудови цілісної системи захисту прав ІВ на митному кордоні, як частини загальнодержавної системи охорони та захисту прав ІВ, необхідно популяризувати найкращі та найефективніші практики, підтримувати лідерів кращих практик та започаткувати професійний діалог між усіма зацікавленими сторонами. Лише спільні зусилля українських державних органів можуть змінити ставлення суспільства до проблеми виробництва, розповсюдження  та придбання контрафактних товарів».

Світлана Жирнова, заступник начальника відділу спеціалізованої підготовки з протидії митним правопорушенням та організації оперативно-розшукової діяльності Департаменту спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби

«Питання сприяння захисту прав ІВ є одним з основних завдань Держмитслужби, особливо враховуючи євроінтеграційні прагнення та приведення чинного законодавства до стандартів ЄС. В зв’язку з цим питання навчання посадових осіб митниць є одним з основних пріоритетів. Адже не володіючи основами законодавства за напрямом, не буде виявлень контрафактної продукції, призупинень, а відповідно і знищень підробних товарів.

Наше завдання: у співпраці з правовласниками та іншими зацікавленими сторонами максимально ґрунтовно підготувати посадових осіб митниць з питань сприяння захисту прав інтелектуальної власності як з теоретичної, так і практичної сторони (зокрема вбачати підозру у порушенні прав ІВ при переміщенні товарів через МКУ, розуміти порядок дій посадових осіб та порядок підготовки необхідних супроводжуючих документів)».

Сергій Кривун, заступник керівника підрозділу детективів – керівник відділу головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України

«Головний підрозділ детективів БЕБ для унеможливлення та мінімізації функціонування тіньового сектору економіки здійснює заходи щодо захисту прав ІВ під час здійснення досудового розслідування, а саме в рамках своїх повноважень керується КПК України, КК України, вимогами ЗУ «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», ЗУ «Про захист прав споживачів» та інших нормативно-правових актів, в залежності від сегментів споживчого ринку України, де порушуються права суб’єктів у сфері ІВ. Враховуючи, відсутність структурного підрозділу у сфері захисту прав ІВ на даний час за цим напрямом роботи закріплено співробітників ЦА та ТУ БЕБ.

Кримінальні правопорушення у даній сфері згідно ст. 477 КПК України, відносяться до кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення.

На сьогодні у БЕБ здійснюється досудове розслідування по 30 кримінальних проваджень, за ознаками злочинів передбачених ст. 229 КК України. В рамках розслідування вилучено контрафактних товарів та обладнання на загальну суму близько 124,3 млн. грн. До суду направлено – 6 кримінальних проваджень.

З метою координації взаємовідносин між відомствами у сфері захисту прав ІВ в Офісі Генерального прокурора на базі управління захисту інвестицій та інтелектуальної власності у лютому 2023 року створено міжвідомчу робочу групу з числа співробітників БЕБ, Нацполіції, Кіберполіції, Держмитслужби, Держприкордонслужби та ДПС України».

Максим Олефір, заступник начальника третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтриманням публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора

«Органами прокуратури вживаються усі необхідні заходи для координації дій правоохоронних органів з метою запобігання правопорушенням вказаної категорії, вчасного їх виявлення та зупинення.

Слід зазначити, що у правовому полі боротьба з контрафактом не зупиняється  навіть під час війни.

Так, наприклад, вивченням стану протидії кримінальним правопорушенням за ознаками ст. 229 КК України встановлено, що за весь період 2022 року було зареєстровано 30 кримінальних проваджень.

Водночас лише за 4 місяці 2023 року кількість зареєстрованих кримінальних проваджень даної категорії становить – 46.

Всього за 4 місяці поточного року в провадженні Бюро економічної безпеки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань та Служби безпеки України перебувало 215 кримінальних проваджень вказаної категорії.

В ході досудового розслідування за 4 місяці 2023 року про підозру повідомлено 32 особам (за весь 2022 рік – 26). З них органами Національної поліції України протягом січня – квітня поточного року повідомлено про підозру 22 особам, органами Бюро економічної безпеки –  10 особам.

До суду за вказаний період направлено обвинувальні акти у 24 провадженнях (за весь період 2022 року – 8).

Що вказує на активізацію виявлення, здійснення якісного досудового розслідування та скерування обвинувальних актів до суду».

АЛЬЯНС 3

UAACP щиро дякує ЗСУ за можливість проведення цього заходу, ІР офісу за допомогу в організації заходу, дякує директору ІР офісу Олені Орлюк за особисту участь в роботі просвітницької акції, дякує усім спікерам заходу за їх професійну роботу, підтримує створення Центру спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності (Центру спостереження IPR) та обов’язково візьме безпосередню участь в створенні такого центру, і закликає фахову спільноту приєднатись до цього процесу.

Більш детальну інформацію про перебіг заходу та прийняту Резолюцію дивіться за посиланням https://nipo.gov.ua/ukraina-stvoryt-tsentr-sposterezhennia-iv/ https://ukrpatent.org/uk/news/main/ukraina-stvoryt-tsentr-sposterezhennia-iv-05062023

https://nipo.gov.ua/ukraintsi-proty-kontrafaktu-zaiavy-vystupy/

Подивитись запис заходу можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=RXqUYO9MAOI&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fnipo.gov.ua%2F&feature=emb_imp_woyt

 

« Повернутись до списку новин