Гаряча лінія

Компанії, які володіють правами інтелектуальної власності, успішніші за своїх конкурентів

До такого висновку прийшли експерти Відомства з інтелектуальної власності ЄС (EUIPO) та Європейського патентного відомства (EPO) за результатами спільного дослідження «Права інтелектуальної власності та ефективність фірм у Європейському Союзі» https://euipo.europa.eu/tunnel-web/secure/webdav/guest/document_library/observatory/documents/reports/2025_IPRs_firm_performance_in_the_EU/IPRs_firm_performance_in_the_EU_FullR_en.pdf

Дослідження підкреслює, як права інтелектуальної власності (ПІВ) — включно з торговельними марками, промисловими зразками та патентами — сприяють успіху бізнесу, особливо для малих і середніх підприємств (МСП), оскільки володіння ПІВ підвищує їх дохід, заробітну плату та конкурентоспроможність у порівнянні з конкурентами по ринку.

Дослідження засноване на даних 119 000 фірм у 27 країнах-членах ЄС за 10-річний період (2013–2022), показує, що компанії, які володіють ПІВ, працюють значно краще, ніж ті, які не мають таких прав. Результати дослідження показують важливість ПІВ в таких секторах, як інформація та зв’язок (14,8%), виробництво (14,2%) та науково-технічна діяльність (10,7%).

Компанії з ПІВ мають на 23,8% більший дохід на одного працівника та виплачують заробітну плату в середньому на 22,1% вищу. Після коригування відповідних факторів, таких як країна походження, розмір і сфера діяльності, різниця в доходах на одного працівника між власниками ПІВ та фірмами без ПІВ ще більша і становить 41%. Переваги особливо вражаючі для МСП, які досягають збільшення доходу на одного працівника на 44% у порівнянні з конкурентами, які не захищають ПІВ, у той час як великі фірми мають зростання на 16%.

Компанії, які володіють торговельними марками ЄС, отримують ще більше переваг: дохід на одного працівника зріс на 40,9%. Дизайни також значно підвищують продуктивність фірми, забезпечуючи збільшення доходу на 29,3% і зростання заробітної плати на 24,8%. Фірми із зареєстрованими промисловими зразками Співтовариства користуються найбільшими економічними перевагами.

Результати  дослідження висвітлюють критичну прогалину: менше 10% МСП володіють зареєстрованими ПІВ порівняно з майже 50% великих компаній. Ця невідповідність відображає невикористаний потенціал малих підприємств для використання прав інтелектуальної власності як інструментів для інновацій та зростання.

Рекомендації дослідження узгоджуються зі звітом Маріо Драгі (колишнього президента Європейського центрального банку та одного із видатних економістів Європи – який на замовлення Європейської комісії підготував звіт про його особисте бачення майбутнього європейської конкурентоспроможності https://commission.europa.eu/topics/strengthening-european-competitiveness/eu-competitiveness-looking-ahead_en#paragraph_47059) та підкреслюють критичну роль інтелектуальної власності в стимулюванні європейської конкурентоспроможності, зростанні заробітної плати та інновацій. Дослідження також наголошує на  необхідності підтримки компаній у використанні ПІВ як засобу досягнення стійкого зростання та успіху.

« Повернутись до списку новин