Гаряча лінія

Мавпи, слони та привиди не можуть претендувати на авторські права

Серед більш як 1200 сторінок постійно оновлюваних правил та рішень системи авторських прав США з’явилась нова директива, відповідно до якої тварини, рослини, а також «божественні чи надприродні сили» не можуть претендувати на авторські права.

Поява такого неочікуваного правила була обумовлена історією, що трапилась на початку серпня цього року. Wikimedia — американська організація, що стоїть за Wikipedia, відмовилась задовольнити прохання британського фотографа Девіда Слейтера, котрий вимагав видалити свої світлини з розділу безкоштовних зображень. Як виявилось, фотографії — це «автопортрети», зроблені мавпою. Під час подорожі по Індонезії Слейтер наштовхнувся в джунглях на зграю чорних макак, установив камеру на штативі і відійшов на декілька хвилин. У цей час одна з мавп схопила камеру і зробила декілька знімків. Отже, як вирішили в Wikimedia, авторські права Слейтеру вже не належать. «Їхній основний аргумент: раз мавпа зробила це фото, то права належать їй, а не мені, — говорить Слейтер. — Але вони не можуть стверджувати, що фотографії не захищені авторським правом. Справді, мавпа натисла на кнопку, але всі налаштування виконав я».

Знімок макаки, що посміхається, одразу ж облетів світ, а Слейтер зіштовхнувся з незвичною юридичною проблемою. За словами фотографа, під загрозою опинився його прибуток, адже кожна людина може безкоштовно скористатись його найвідомішою світлиною. Він нарікає, що експедиція до Індонезії коштувала йому немало грошей і зрештою не окупилась через непорозуміння з авторськими правами.

В своїй офіційній заяві представники Wikimedia відмовились вважати Слейтера власником світлин. З одного боку, зазначають в організації, американські закони не дозволяють автоматично наділяти правами «авторів, які не є людьми». З другого, щоб заявляти про авторські права, фотограф «повинен був зробити суттєвий внесок в обробку зображення, але навіть у такому разі копірайт поширювався б лише на самі зміни». Відповідно, авторські права нікому не належать і фотографія є суспільним надбанням.

У зв’язку з цим, Бюро реєстрації авторських прав США випустило нову директиву, в якій сказано, що мавпам, привидам і божественним створінням забороняється заявляти авторські права на різні зображення. Серед прикладів відмови в авторських правах є «фотографії, зроблені мавпами» — очевидний натяк на недавній конфлікт Слейтера з Wikimedia. Також за новими правилами об’єктами копірайту не є «малюнки, зроблені слонами» та «зображення, що нагадують шкіру справжніх тварин».

Цікаво, що незважаючи на заборону робіт, створених богами і привидами, Бюро погодилось зареєструвати роботу, яка була «натхненна божественним духом».

За інф. сайту DsNews.

« Повернутись до списку новин