Гаряча лінія

Новий Звіт EUIPO стосовно важливості кримінальних санкцій при боротьбі з серйозними та організованими злочинами в сфері інтелектуальної власності

29 липня Європейська обсерваторія з питань порушень прав інтелектуальної власності EUIPO (далі – Обсерваторія) випустила новий звіт https://www.euipo.europa.eu/en/publications/legislative-measures-related-to-intellectual-property-infringements-phase-3, який є третім виданням у серії стосовно законодавства про злочини у сфері інтелектуальної власності (ІВ), розпочатій у 2018 році.

Дослідження окреслює основні принципи, що лежать в основі режимів кримінальних санкцій щодо серйозних та організованих злочинів у сфері інтелектуальної власності.

Важливість кримінальних санкцій була основною темою Обсерваторії в її зусиллях щодо підтримки боротьби з серйозними та організованими злочинами в сфері ІВ в рамках Європейської мультидисциплінарної платформи проти кримінальних загроз (EMPACT).

Оскільки злочинність у сфері ІВ все частіше визнається серйозною загрозою для інновацій, економічного зростання, творчості, сталого розвитку, навколишнього середовища, а також здоров’я та безпеки громадян, надзвичайно важливо, щоб злочинність проти ІВ залишалася пріоритетом у рамках EMPACT після його оновлення у 2025 році.

У нещодавній Рекомендації Європейської Комісії від 19 березня 2024 року стосовно заходів щодо боротьби з контрафакцією та посилення захисту прав ІВ державам-членам ЄС пропонується переоцінити та, за необхідності, підвищити доступний максимум позбавлення волі за найсерйозніші форми навмисної підробки та піратства, вчинені в комерційних масштабах злочинними організаціями.

У цьому дослідженні представлено огляд поточного законодавчого ландшафту щодо злочинів у сфері ІВ в ЄС і висвітлено низку підходів у ЄС. Це буде ключовий ресурс для допомоги у рекомендованій повторній оцінці, на думку Жоао Неграу, виконавчого директора EUIPO.

Запровадження більш м’яких кримінальних санкцій за злочини, пов’язані з ІВ, ніж за інші види серйозних і часто організованих злочинів, не лише зменшує стримуючий ефект законодавства, але може негативно вплинути на сприйняття серйозності злочинів у ІВ, важливості боротьби зі злочинністю проти ІВ та необхідності виділення відповідних ресурсів для цієї мети. Крім того, з точки зору розслідування, низькі максимальні санкції також можуть поставити під загрозу можливість використання певних методів розслідування.

Дослідження аналізує вісім вигаданих, але реалістичних сценаріїв, пов’язаних із серйозною та організованою злочинністю, що охоплює виробництво та збут контрафактної продукції, онлайн-піратство цифрового контенту, захищеного авторським правом, шахрайство, пов’язане з ІВ, і крадіжку комерційної таємниці.

Дослідження зосереджено на шести кримінальних правопорушеннях, які мають відношення до сценаріїв, а саме на підробці торговельних марок, піратстві авторських прав, крадіжці комерційної таємниці, шахрайстві, несанкціонованому доступі до комп’ютерної системи (хакерстві) та відмиванні грошей.

Дослідження в першу чергу охоплює 27 країн-членів ЄС, але також містить приклади з третіх країн.

У центрі уваги дослідження – найсуворіші доступні санкції за виявлені злочини, включно з тим, чи вважаються злочини серйозними (тобто максимальне покарання у вигляді чотирьох або більше років позбавлення волі) згідно з національним законодавством.

« Повернутись до списку новин