Гаряча лінія

Пахаренко и партнеры на IPF 2019

5 червня у столичному Premier Palace Hotel відбувся VI Міжнародний форум з інтелектуальної власності (IPF-VI), організований Юридичною практикою. Одним із генеральних партнерів заходу традиційно виступила патентно-правова фірма «Пахаренко і партнери».

Партнер компанії Олександр ПАХАРЕНКО виступив модератором другої сесії IPF-VI.

 У дискусії взяли участь:

У фокусі дискусії учасників були такі питання:

Як працює державна система охорони прав на сорти рослин?

Яка роль національного законодавства з питань митної справи?

Як захистити права ІВ на кордоні?

Як забезпечити невідворотність покарання за порушення прав інтелектуальної власності та належне реагування на такі порушення?

Як працюють державні інспектори з питань ІВ МЕРТ України в частині державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктом господарювання законодавства?

Яка нова судова практика щодо захисту прав інтелектуальної власності?

1

0

Зокрема, представники Міністерства фінансів у своїх виступах повідомили, що Мінфін за підтримки Офісу реформ, що працює при них, разом з ДФС та Міністерством економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) підготовили новий законопроект на заміну законопроекту № 4614.

Новий законопроект погоджено з ДФС, МЕРТ та Мінюстом. А також схвалено Генеральними Директоратами з питань торгівлі (DG TRADE) та з питань оподаткування та митного союзу (DG TAXUD) Європейської Комісії.

Основні положення нового законопроекту (в окремих положеннях він перекликається із № 4614):

  1. Термінологічні нововведення: «контрафактні товари», «піратські товари», «товари, що підозрюються у порушенні права інтелектуальної власності».
  2. Розширення переліку об’єктів права інтелектуальної власності, сприяння захисту яких здійснюється під час переміщення товарів через митний кордон України.
  3. Незастосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності щодо переміщення через митний кордон України товарів, які були виготовлені за згодою правовласника або товарів, виготовлених особою, належним чином уповноваженою правовласником на виробництво певної кількості товарів, у кількості що перевищує обумовлену між цією особою і правовласником.
  4. Розширення випадків застосування заходів, пов’язаних із призупиненням митного оформлення товарів, що підозрюються у порушенні права інтелектуальної власності, у тому числі за ініціативою митного органу.
  5. Відшкодування витрат, пов’язаних зі зберіганням, знищенням товарів, що підозрюються у порушенні права інтелектуальної власності.
  6. Запровадження можливості дострокового випуску товарів, митне оформлення яких призупинено за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності.
  7. Встановлення особливостей призупинення митного оформлення та знищення невеликих партій товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.

 3

12

Також наразі Міністерством фінансів разом з ДФС напрацьовується проект щодо внесення змін до «Порядку щодо процедури реєстрації об’єктів права інтелектуальної власності в митному реєстрі, включаючи форму заяви, перелік інформації та документів, що додаються, процедури заповнення, розгляду заяв та ведення митного реєстру з метою імплементації Регламентів ЄС № 608/2013 та № 1352/2013».

Підсумовуючи дискусію щодо змін митного законодавства, Олександр Пахаренко наголосив, що за переконанням правовласників цифровізація та перехід на електронний документообіг у роботі Митного реєстру ОПІВ та удосконалення процедури спрощеного порядку знищення контрафактних товарів не тільки співпадає з тенденціями подальшого вдосконалення роботи механізму «єдиного вікна» в рамках системного реформування митниці та імплементації передового світового досвіду, але й буде слугувати важливим антикорупційним кроком в діяльності митниці, пов’язаній із сприянням захисту прав ІВ, оскільки дозволяє мінімізувати людський фактор та організувати належний моніторинг з метою швидкого вирішення існуючих проблемних моментів.

5

6

У свою чергу, Інна Дмитренко, розповіла учасникам форуму, що за участю Департаменту інтелектуальної власності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України прийнято нормативно-правову базу щодо лібералізації системи державного нагляду (контролю) у сфері інтелектуальної власності (затверджені: уніфікована форма акту результатів перевірки з вичерпним переліком питань; інструкція з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення з оновленою формою адміністративного протоколу) і запущений пілотний проект реалізації такого нагляду (затверджені 6 посадових осіб Мінекономрозвитку-державних інспекторів з питань інтелектуальної власності).

Олександр Пахаренко впевнений, що співпраця правовласників з держінспекторами поліпшить процес притягнення порушників до адміністративної відповідальності за незаконне використання об’єктів права інтелектуальної власності (ІВ).

11

4

В кінці сесії, заступник голови ВС, голова КХС ВС Богдан Львів, навів приклад про розгляд спору двох торгових марок: EconomClass і DiskontPlace, в якому, незважаючи на висновки судових експертів про схожість їх до ступеня змішання, Верховний Суд, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши їх безпосередньо з позиції рядового споживача, визнав ці марки не схожими до ступеня змішування, чим поставив крапку в розгляді справи, не направляючи її на новий розгляд. Таким чином, Богдан Юрійович показав усім присутнім представникам держорганів, що можна і потрібно сприяти правовласникам в прискоренні ефективного захисту їх порушених прав.

Зі свого боку, Олександр Пахаренко виказав побажання, щоб найскоріше в Україні був таки створений та запрацював IP-суд, який дозволить правовласникам якісно і швидко захистити їх права.

2

 

« Повернутись до списку новин