З метою підвищення обізнаності, розвитку професійних компетенцій та навичок посадових осіб українських митниць щодо захисту прав інтелектуальної власності на кордоні 5 та 6 листопада 2020 року Департамент спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби (ДСПКЗ) провів другий практичний семінар «Інтелектуальна власність: боротьба з контрафактними товарами» у режимі он-лайн.
Захід відкрив в.о. директора ДСПКЗ Андрій Войцещук, який наголосив наважливості проведення таких заходів на постійній основі для посадових осіб митниці, на яких покладено функцію з організації заходів з сприяння захисту прав інтелектуальної власності (ІВ). Також пан Войцещук подякував Українському альянсу по боротьбі з підробками та піратством та ППФ «Пахаренко і партнери» за організацію на майданчику ДСПКЗ філіалу стаціонарного Музею підробок УАПП, експонати якого будуть використовуватись для навчання посадових осіб митниці.
Начальник відділу сприяння захисту прав ІВ Управління заходів торгівельної політики Леонід Муромцев повідомив актуальну інформацію щодо стану справ із створенням та введенням в експлуатацію нових програмних комплексів. Нажаль досі не запущено в дію програмно-інформаційний комплекс «Митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності», хоча сам програмний продукт вже створений. Очікується розробка автоматизованої системи аналізу ризиків та програмно-інформаційного сервісу для правовласників.
Представник компанії ППФ «Пахаренко і партнери» Вероніка Березанська, яка виступила одним із модераторів заходу, подякувала колегам із Державної митної служби України за можливість співпраці у напрямку підвищення професійних компетенцій та навичок посадових осіб українських митниць та підкреслила, що важливість сьогоднішнього етапу полягає у необхідності недопущення застосування митницями старих алгоритмів прийняття рішень, що суперечать вимогам законодавства. На погляд правовласників, ризики прийняття невірних рішень виникають за відсутності у працівників більшості митниць знань і навичок щодо реагування при виявленні в процесі митного контролю товарів що порушують права ІВ. Така ситуація робить неможливим досягнення позитивних результатів та ставить під загрозу весь процес розпочатих змін. На нашу думку, на цьому етапі саме менеджмент центрального апарату Держмитслужби повинен забезпечувати належний рівень адаптації законодавчих змін. Саме тому проведення таких практичних семінарів має неоціненне значення для забезпечення переходу митниць Держмитслужби до нових принципів роботи щодо протидії переміщенню через митний кордон товарів з порушеннями прав ІВ, зокрема, контрафактних та піратських товарів.
Спікерами семінару виступили заступник начальника відділу сприяння захисту прав ІВ Управління заходів торгівельної політики Олексій Гащицький, начальник відділу з питань захисту прав інтелектуальної власності Одеської митниці Артем Тищенко, представник відділу розробки програмного забезпечення Олексій Бахтін, представник координаційно-моніторингової митниці Держмитслужби Олександр Винничук тапредставник від ДСПКЗ Павло Білецький.
Із презентаціями від компаній-правовласників щодо візуальних ознак визначення оригінальності та контрафактності товарів, що підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності виступили партнер патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери», адвокат, патентний повірений України Олександр Пахаренко та юрист компанії Олена Безкоровайна, старший юрист АО «Саєнко Харенко» Максим Медвідь.
За оприлюдненими на заході статистичними підсумками діяльності митниць Держмитслужби у напрямку захисту прав ІВ в 2020 році найефективніші, ніж у всіх інших митниць України, показники діяльності виявились в Одеської митниці. Так, показник ефективності Одеської митниці склав майже 70% при середньому 8%; 90% всіх знищень контрафактної продукції здійснено під митним контролем одеських митників; 91% всіх адміністративних справ за статтею 476 МКУ порушено відділом з питань захисту прав інтелектуальної власності Одеської митниці. Враховуючи це, саме напрацьований Одеською митницею досвід став головним при обговоренні практичних питань на заході.
Підсумовуючи зазначимо, що головні очікування правовласників-учасників семінару продовжують бути пов’язаними з оновленням існуючих програмних продуктів, що застосовуються у процесі митного контролю та митного оформлення, та включенням у процес застосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності та взаємодії між митними органами, правовласниками і декларантами за новими митними нормами усіх 16 митниць Державної митної служби України для того, щоб напрацьований позитивний досвід Одеської митниці був використаний у всіх митницях України.
Також необхідно продовжити роботу над відпрацюванням питань застосування процедури знищення контрафактних товарів за результатами призупинення їх митного оформлення, враховуючи, що на етапі фактичної реалізації таких заходів виникають ускладнення щодо процесу зберігання таких товарів та безпосереднього їх знищення уповноваженими установами. Беручи до уваги темпи збільшення випадків знищення товарів, що порушують права ІВ, на наш погляд, вирішення інфраструктурних питань є також одним із першочергових завдань Держмитслужби, до яких має бути залучені представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та правовласників.
Захід пройшов на високому фаховому та організаційному рівні за що велика подяка Департаменту спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби.
« Повернутись до списку новин