24 квітня 2024 року в IP офісі пройшов форум “Від моніторингу до захисту: інструменти права інтелектуальної власності”. Захід відбувся у День ІР захисту в межах Українського тижня інтелектуальної власності (IP Week 2024).
Розпочинаючи захід очільниця ІР офісу Олена Орлюк, зокрема, подякувала Українському альянсу по боротьбі з підробками та піратством (УАПП) за проведену значну роботу, направлену на боротьбу із контрафактною продукцією та за надання ІР офісу експонатів Музею підробок УАПП для користування під час проведення ІР офісом просвітницьких заходів.
Одним із спікерів заходу стала Вероніка БЕРЕЗАНСЬКА, координатор з розвитку громадських проектів Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством (УАПП), яка виступила з презентацією «Боротьба з контрафактом очима правовласників», яка наочно продемонструвала злочинну загрозу, яку несе в собі контрафактна продукція для суспільства, бізнесу та держави.
Представник УАПП наголосила, що головна мета правовласників — прибрати з ринку і знищити контрафактні товари, що порушують права ІВ, оскільки виробництво та торгівля контрафактними товарами є основним джерелом доходу організованих злочинних груп, загрожує здоров’ю та безпеці громадян, завдає шкоди економічному зростанню України і криміналізує товарний ринок, зменшуючи доходи чесного бізнесу та підриваючи у бізнесу стимул до інновацій.
Вероніка підкреслила, що для боротьби із цією злочинною загрозою необхідно об’єднувати зусилля митних, правоохоронних, експертних, судових органів, правовласників та усіх зацікавлених осіб. Комплексний підхід у захисті прав ІВ заснований на обміні інформацією, співпраці, партнерстві та довірі між правовласниками та митними і правоохоронними органами. Звісно права ІВ є приватними правами, тобто процедура їх захисту потребує активних дій від правовласника, однак захист прав ІВ здійснюється в інтересах і для безпеки всього суспільства. При цьому у правовласників є актуальна інформація щодо об’єктів прав ІВ та їх можливого порушення, а митні та правоохоронні органи мають повноваження для здійснення захисту прав ІВ.
Вероніка озвучила позитивні тенденції у роботі митних та правоохоронних органів та надала відповідну статичну інформацію, зокрема і із практики компанії Пахаренко і партнери.
У кінці свого виступу представник УАПП надала рекомендації, напрацьовані професійною спільнотою, щодо посилення захисту прав ІВ на митному кордоні:
• Досягнення реального пріоритету безпекової функції митниці над фіскальною (щоб головним завданням митниці стало не стягнення митних платежів, а виконання функції «поліції вантажів», як в ЕС).
• Актуалізація системи управління ризиками — спрацювання по усім видам товарів і об’єктам прав ІВ, внесеним в митний реєстр та усім порушникам митних правил.
• Включення в роботу усіх працюючих митниць.
• Повна цифровізація і прозорість процесу роботи митних органів, в тому числі за рахунок створення передбаченого законодавством програмно-інформаційного комплексу з метою автоматизації діяльності митних органів (призупинень), та фіксації їх дій при взаємодії з правовласниками, декларантами, власниками товару.
• Призупинення масштабних партій контрафактних товарів та обов’язкове настання правових наслідків — контрафакт знищили або склали протокол про порушення митних правил.
• З метою зменшення часу зберігання та витрат правовласників процедура знищення контрафактних товарів має бути визначена як пріоритетна і відповідно мають бути спрощені правила/процедури знищення контрафакту та зберігання затриманих товарів.
Також Вероніка озвучила рекомендації для правоохоронних органів:
• Поглиблення спеціалізації та навчання слідчих/детективів, що розслідують кримінальні справи про порушення прав ІВ.
• Активне залучення представників правовласників у досудове розслідування, зокрема до участі в судових засіданнях з питань арешту вилученої продукції та скарг про скасування арешту або повернення майна.
• Розробка типового алгоритму дій правоохоронних органів при досудовому розслідуванні справ за 229 статтею ККУ та при судовому розгляді цих справ під координацією Центру спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності УКРНОІВІ.
Особливу увагу присутніх Вероніка Березанська зосередила на двох загальних рекомендаціях правовласників, які можуть поліпшити загальну ситуацію із захистом прав ІВ, а саме розроблення прозорої та компетентної методології оцінки ефективності роботи державних органів для реалізації єдиної ефективної державної політики у сфері захисту прав ІВ та консолідація зусиль митних та правоохоронних органів в сфері захисту прав ІВ шляхом визначення та синхронізації цілей і завдань їх взаємодії.
Поки є попит на підробку, доти існуватиме контрафакт! Просвітницький ролик за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=86gSscd99Jw&t=9s
Більше інформації про захід читайте за посиланням https://nipo.gov.ua/ip-week-24-ip-zakhyst/
УАПП дякує фаховій команді ІР офісу за відмінну організацію заходу, особисто Олені Орлюк за її професійність і розраховує на подальшу продуктивну співпрацю!
« Повернутись до списку новин