Гаряча лінія

Адміністративні бар’єри для експорту послуг усунені

30 листопада Президент України підписав прийнятий 3 листопада 2016 року Верховною Радою України Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг)» (далі — Закон). Актуальність даного документа полягає в тому, що на сьогодні процедури, пов’язані із зовнішньоекономічною діяльністю в сфері експорту послуг, є занадто забюрократизованими, тоді як вітчизняні підприємці потребують усунення адміністративного бар’єру у вигляді обов’язку укладання зовнішньоекономічного договору в письмовій формі. Існуючий донині порядок контролю за операціями з експорту послуг можна назвати бар’єром для розвитку малого і середнього бізнесу.

Необхідно розуміти, що переважна більшість фрілансерів внаслідок складності і надмірної бюрократизації процесу не працює у легальному полі, а користується системами Payoneer, PayPal тощо. Це призводить до значного скорочення обсягів експорту послуг, що є важливим сегментом української економіки та джерелом притоку валютної виручки, адже за даними відкритої спільноти «beFreelancer — фріланс для українців» щорічний обсяг експорту послуг фрілансерами складає близько $ 350 млн.

Саме з метою спрощення процедури укладення зовнішньоекономічних договорів (контрактів), бухгалтерського обліку та фінансової звітності, а також скасування валютного контролю для операцій з експорту послуг і було прийнято зазначений Закон. Він передбачає, що експортери послуг зможуть укладати зовнішньоекономічні договори (контракти) не лише в письмовій формі, а й в електронній, а також шляхом прийняття публічної оферти, обміну електронними повідомленнями, або шляхом виставлення рахунку (інвойсу). Крім того, Закон забороняє банкам вимагати переклад документів українською мовою у разі, якщо вони оформлені англійською, а рахунок (інвойс) має визнаватись первинним документом, що має спростити процедури ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Відповідно до ухваленого Закону рахунок (інвойс) може бути підписаний за допомогою особистого підпису, аналогу власноручного підпису, електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», електронного підпису одноразовим ідентифікатором. При цьому необхідний лише підпис експортера. Згодою з обсягом і якістю наданих послуг визнаватиметься факт оплати нерезидентом виставленого рахунку.

Передбачається, що зазначені законодавчі зміни сприятимуть виведенню значного обсягу експорту послуг у легальну площину, допоможуть збільшити приток валютної виручки та спростять ведення підприємницької діяльності для малого та середнього бізнесу.

Детально з текстом Закону та супровідними документами можна ознайомитись на сайті Верховної Ради України

« Повернутись до списку новин