Гаряча лінія

Інтелектуальна власність на захисті інтересів садівників та виноробів

Компанія «Пахаренко і партнери» традиційно стала генеральним юридичним партнером ІІІ Міжнародної конференції для галузей садівництва і переробки «Технології та інновації: від землі – до готового продукту», організованої інформаційно-видавничим проектом «Технології та Інновації» і журналом «Садівництво і Виноградарство» у Києві 20-21 червня 2018 року.

5
Дводенний захід зібрав близько 200 учасників, охопивши різноманітні аспекти садівництва, ягідництва, виноробства та виробництва сучасного обладнання для агрогосподарювання.
На конференції своїм досвідом ділились успішні бізнесмени з кожної галузі, як вітчизняного ринку, так і європейського.
У рамках заходу відбувся ексклюзивний авторський семінар від Пахаренко і партнери «Конкуренційні виклики та монопольні права». Відкриваючи семінар керуючий партнер, генеральний директор компанії «Пахаренко і партнери», патентний повірений Антоніна Пахаренко-Андерсон привітала присутніх і зазначила, що сьогодні ягідництво, садівництво, виноробство та переробка в Україні розвиваються потужними кроками та можуть мати великі перспективи за кордоном. «Оглянувши виставку, я можу впевнено сказати, що садівники, ягідники, винороби не просто розуміються на останніх тенденціях, але й сміливо впроваджують органічне виробництво, інноваційні види вирощування та переробки фруктів, ягід, овочів. Все це дозволить вітчизняним підприємцям з їх продукцією зайняти свою нішу не тільки на внутрішньому, а й на зовнішніх ринках. В той же час українські підприємці зазначених галузей використовують у своїй діяльності численні об’єкти інтелектуальної власності, які потрібно охороняти та захищати від конкурентів. Одним із ефективних законодавчо встановлених механізмів захисту інвестицій для власників бізнесу є використання об’єктів прав інтелектуальної власності у їх діяльності, оскільки володіння майновими правами інтелектуальної власності дозволяє не тільки їх використовувати, але й надає виключне право дозволяти таке використання іншим особам та перешкоджати неправомірному використанню, в тому числі забороняти таке використання», – підкреслила Антоніна Павлівна.
Модератор семінару, координатор з підтримки громадських проектів компанії «Пахаренко і партнери», голова комісії з питань інтелектуальної власності та недобросовісної конкуренції ICC Ukraine Вероніка Березанська підтримала керівника та наголосила, що для досягнення успіху на ринку та отримання прибутку необхідно мати стратегію захисту об’єктів прав інтелектуальної власності, які забезпечують конкурентні переваги своїм власникам.

6

15
Семінар розпочався із виступу юриста компанії «Пахаренко і партнери» Вікторії Посвистак, яка поділилась з учасниками нюансами «Реєстрації та відкриття виробництва терруарних вин та натуральних медових напоїв» у контексті останніх змін щодо розвитку виробництва терруарних вин та натуральних медових напоїв, внесених Законом України від 20.03.2018 № 2360-VIII. Зокрема, Вікторія підкреслила, що внесення змін до чинного законодавства України щодо введення декларування матеріально-технічної бази малих виробництв виноробної продукції замість складної процедури проведення атестації виробництва, а також скасування оптової ліцензії на продаж алкогольних напоїв для виноробів, що здійснюють їх виробництво виключно з виноматеріалів власного виробництва, безперечно, є позитивним кроком назустріч малим виробникам, що значно спрощує процес оформлення дозвільних документів та вимагає набагато менших для цього фінансових затрат. В той же час, незважаючи на спрощений порядок декларування відповідності матеріально-технічної бази, законодавством досить детально врегульовані санітарні, пожежні, екологічні правила, а також вимоги щодо охорони праці для виноробних підприємств, недотримання яких матиме досить серйозні негативні наслідки починаючи з накладення штрафів та аж до настання кримінальної відповідальності. У зв’язку із цим, на переконання спікера, оформлення всіх необхідних дозвільних документів убезпечить в подальшому виробника від необхідності захищати свій бізнес під час здійснення перевірок державними органами й установами та стане запорукою його сталого розвитку.

20

10
Наступний доповідач, заступник начальника відділу торговельних марок компанії «Пахаренко і партнери» Анастасія Міндрул розкрила учасникам заходу «Особливості реєстрації торговельних марок для алкогольних та безалкогольних напоїв». Зокрема, для виключення випадків відмови при набутті охорони на своє позначення Анастасія порадила проводити попередній аналіз потенційної охороноздатності торговельної марки (з урахуванням абсолютних та відносних підстав для відмови) та попередній пошук на предмет виявлення більш ранніх прав, розповіла про обмеження на перелік товарів, для яких реєструється торговельна марка при використанні описових термінів, таких як ЕКО, БІО, ОРГАНІК тощо. Спікер навела численні приклади різноманітних торговельних марок та надала фахові поради як краще переробити чи доопрацювати позначення, яке планується до реєстрації, та як подолати перешкоди при отриманні торговельною маркою охорони у разі наявності більш раннього знаку (в тому числі, шляхом анулювання такого знаку у зв’язку із невикористанням, придбання його або укладення угоди про співіснування знаків чи одержання дозволів).

18

2
Наступний спікер, радник компанії «Пахаренко і партнери», адвокат Ольга Коцюбальська розповіла про головні аспекти «Охорони прав на селекційні досягнення», шляхом державної реєстрації прав на сорт рослин та придатності сорту для поширення в Україні, та порадила не забувати, про те, що сертифікація — це умова для здійснення діяльності з насінництва та садивного матеріалу та виведення їх як продукту на ринок.

23

3
На завершення семінару юрист компанії «Пахаренко і партнери» Ігор Алфьоров детально розповів про «Рекламу власних продуктів із залученням інструментарію Інтернету та соцмереж». Він зазначив, що можливості які надають бізнесу популярні соціальні мережі, а також Інтернет в цілому неможливо ігнорувати. З огляду на це наразі все більше і більше компаній із різних сфер починають активно використовувати дані інструменти у роботі із клієнтами, рекламуванні себе та своїх продуктів. У той же час, власнику бізнесу, який виходить он-лайн варто пам’ятати, що вимоги дотримання приписів законодавства розповсюджуються і на дану «нематеріальну» сферу. Насамперед це стосується дотримання законодавства щодо захисту прав інтелектуальної власності у аспекті невикористання торговельних марок, об’єктів авторського права (зображень, фотографій, відео, текстів тощо), що належать третім особам без отримання на це попереднього дозволу правовласника. Крім того, при роботі он-лайн, потрібно пам’ятати і про дотримання приписів законодавства що стосуються реклами, захисту прав споживачів, захисту від недобросовісної конкуренції, захисту персональних даних.
Спікер підкреслив, що ігнорування приписів законодавства може спричинити отримання претензій від правовласників, третіх осіб чиї права ви порушуєте або їх юридичних представників, а також настання різноманітних негативних наслідків, у тому числі видалення контенту, закриття/блокування бізнес-сторінок у соціальних мережах тощо та несення відповідальності за порушення прав відповідно до законодавства. Насамкінець, Ігор порадив учасникам, плануючи та здійснюючи діяльність он-лайн, не ігнорувати приписи законодавства, вважаючи, що вони не розповсюджуються на Інтернет, та не вчиняти дії, які можуть бути розцінені як порушення прав третіх осіб та, за можливості, консультуватися із юристом у разі виникнення спірних питань або сумнівів.

27

Закриваючи семінар Вероніка Березанська подякувала учасникам за увагу та порадила присутнім своєчасно звертати увагу на питання охорони та захисту прав інтелектуальної власності з огляду на той факт, що основа ринкової капіталізації їх підприємств у сьогоднішньому світі — це захищена і належним чином зареєстрована інтелектуальна власність, яка забезпечує конкурентоздатність їх продуктів та капіталізацію їх бізнесу.

28

31

34

« Повернутись до списку новин