Гаряча лінія

Нова ініціатива ЄС «Єдине вікно для митниці»

Європейська комісія 19 травня 2022 року випустила прес-реліз щодо попередньої політичної угоди, досягнутої між співзаконодавцями щодо нової ініціативи ЄС «Єдине вікно для митниці», що спрощує обмін електронною інформацією, наданою торговцями, різним органам, які беруть участь у митному оформленні товарів. На наступному етапі підприємства зможуть подавати митну та нормативну інформацію, необхідну для імпорту, транзиту чи експорту товарів, лише один раз через єдиний пункт в’їзду.

Наразі імпорт товарів до Союзу включає багато різних органів, відповідальних за різні сфери, такі як охорона здоров’я та безпека, навколишнє середовище, сільське господарство, рибальство, культурна спадщина та ринковий нагляд та відповідність продукції. Як наслідок, підприємствам доводиться подавати інформацію, часто паперову, до кількох різних органів, кожен із власним порталом та процедурами. Це є громіздким і трудомістким для трейдерів, а також зменшує здатність органів влади діяти спільно для боротьби з ризиками.

Щороку Митний союз сприяє торгівлі товарами на суму понад 3,5 трлн євро. Ефективне митне оформлення та контроль необхідні для безперебійної торгівлі, водночас захищаючи громадян ЄС, підприємства та навколишнє середовище. І криза COVID-19, і безпрецедентні санкції ЄС проти Росії підкреслили важливість швидкої, але надійної митної та немитної процедури. Це буде ставати все більш важливим, оскільки обсяги торгівлі продовжують зростати і з’являються нові виклики, пов’язані з цифровизацією та електронною комерцією, як-от нові форми шахрайства.

Єдине вікно ЄС покращить співпрацю та координацію між митними та іншими немитними органами на кордонах ЄС, дозволяючи автоматично перевіряти немитні формальності, такі як ті, що стосуються здоров’я та безпеки, навколишнього середовища та відповідності продукції. Це дозволить оцифрувати та спростити процеси в’їзду та виїзду товарів з ЄС, тому підприємствам більше не доведеться подавати документи до кількох органів через різні портали, як зараз. Нарешті, перевірка забезпечить управління квотами в усьому ЄС та зменшить ризики шахрайства при імпорті чи експорті чутливих товарів, таких як продукти з високими викидами F-газу.

Угода є наступним кроком у створенні цифрової основи для посиленої співпраці між усіма прикордонними органами через єдине середовище ЄС для митниці. «Єдине вікно ЄС» спершу покращить обмін між урядами та дозволить підприємствам і торговцям отримувати документи та митні дозволи з немитних систем Союзу, таких як TRACES, роблячи їх автоматично та в цифровому вигляді доступними для національних митників. На другому етапі буде запроваджено міжурядову схему, яка дозволить трейдерам надавати дані на одному порталі в окремій державі-члені, таким чином уникаючи необхідності використовувати немитні системи та зменшуючи дублювання, час і витрати.  Митні та інші органи тоді зможуть спільно використовувати ці дані, що дозволить використовувати повністю скоординований підхід до оформлення товарів і більш чіткий огляд на рівні ЄС товарів, які імпортують або експортують з ЄС.

Після офіційного ухвалення угоди Європейським парламентом і Радою міжурядовий компонент «Єдиного вікна» набуде чинності до 2025 року, тоді як схема «бізнес-уряд» стане доступною пізніше.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_22_3210

« Повернутись до списку новин