Гаряча лінія

Олександр Пахаренко став спікером на оn-line форумі «ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ: ПОТЕНЦІАЛ ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ»

НААУ за ініціативою Комітету з інтелектуальної власності спільно з Національною асоціацією патентних повірених України (НАПА), Науково-дослідним інститутом інтелектуальної власності НАПрН України та Вищою школою адвокатури НААУ провели 01.07.2022 он-лайн форум.
Олександр Пахаренко, партнер патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери», адвокат, патентний повірений, директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством» (УАПП) виступив одним із спікерів заключної правозастосовної сесії, яку модерувала Юлія Прохода, членкиня правління НАПА, адвокатка, патентна повірена, національна експертка проєкту ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні».

0 фото

4 фото cfqn
Олександр присвятив свій виступ роботі прикордонних заходів захисту прав інтелектуальної власності на митному кордоні у воєнний час. Зокрема, Олександр констатував, що Митний реєстр об’єктів прав інтелектуальної власності вівся та оновлювався у воєнний час. Наразі у ньому близько 800 реєстрацій об’єктів прав ІВ. Правовласники переважно подають заяви в електронному вигляді і процес реєстрації пришвидшився.
У 2022 році система захисту прав ІВ на українській митниці працювала навіть у воєнний час —повідомлення про призупинення товарів, що підозрюються у порушенні прав ІВ надсилались правовласникам, контрафактні товари знищувалися або складалися адмінпротоколи про порушення митних правил.
Однак в роботу не включились усі працюючі митниці, більшість призупинень стосувались незначних за розміром партій починаючи від 2 одиниць і до 30 штук. Ефективній роботі заважає відсутність сучасного цифрового інструментарію для виявлення контрафакту та автоматизації подальшої взаємодії правовласників, митників та декларантів при призупиненнях.
Завершив свій виступ експерт тезою, що роботу митників можна вважати ефективною лише за наявності трьох показників: контрафакт виявили та призупинили. Вирішальну роль у цьому має відігравати система управління ризиками — автоматизована, сучасна, яка працює не вибірково, а по всіх порушниках митних правил, тоді кількість виявлень контрафакту під час митної перевірки буде високою;
призупинили саме масштабні партії контрафакту, а не малі (тобто, партії у декілька тисяч штук товарів повсякденного вжитку, або малих партій дорого-вартісних товарів таких як ай-фони або коштовні годинники); відносно призупиненого контрафактного товару відбулись встановлені законодавством правові дії — контрафакт знищили або склали протокол про порушення митних правил.
Лише синергія всіх цих результатів дозволить констатувати високий КРІ роботи певного митника та вважати результати застосування прикордонних заходів позитивними!
Підсумовуючи результати роботи сесії модератор Юлія Прохода повідомила, що за результатами роботи форуму будуть надіслані пропозиції до відповідних органів державної влади, так до пропозицій до Держмитслужби увійдуть і рекомендації висвітлені Олександром Пахаренко, а до Мінфіну буде надіслана рекомендація щодо вирішення актуального наразі питання незаконної торгівлі (реалізації) товарів, які надійшли в Україну, як гуманітарна допомога.
Учасники форуму рекомендують Мінфіну загальним пріоритетом при відновленні України після перемоги у війні з росією зробити обов’язок суб’єктів господарювання при реалізації будь-якого імпортного товару на українському фізичному ринку та в Інтернеті мати копію декларації або її номер, за якою такий товар був імпортований. Це надасть можливість контролюючим органам відслідкувати правомірність імпорту будь-якого товару в Україну та виявити весь логістичний ланцюг введення в обіг товару, що підозрюється у порушенні прав ІВ.

« Повернутись до списку новин