Гаряча лінія

«Пахаренко і партнери» — за здорову конкуренцію на фармацевтичному ринку

Начальник патентного відділу компанії «Пахаренко і партнери» Лариса Томачинська 16 квітня 2020 року виступила як головний доповідач фахового диспуту на тему «Виробництво та застосування лікарських засобів з метою забезпечення охорони здоров’я населення в умовах надзвичайної ситуації з точки зору охорони прав інтелектуальної власності», проведеного в он-лайн форматі.

лариса 1

У своїй презентації фахівець компанії висвітлила питання: щодо об’єкту та обсягу правової охорони на винахід (корисну модель), пов’язану з лікарськими засобами; виробництва лікарських засобів після закінчення строку патентної охорони на діючу речовину; примусового ліцензування запатентованого винаходу (корисної моделі), що стосується лікарського засобу. У ході диспуту були обговорені і нововведення, запропоновані законопроектом № 2259, оскільки зміни до ч.3 ст.6 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» встановлюють виключення з патентної охорони для нових: форм, дозувань та використання за новим призначенням відомого лікарського засобу, незалежно від їх відповідності критеріям патентоздатності — новизні, винахідницькому рівню та промисловій придатності.

Головним підсумовуючим меседжем виступу експерта «Пахаренко і партнери» було твердження — не допустити таких виключень з патентної охорони у вітчизняному законодавстві, які не відповідають чинним міжнародним нормам патентної охорони винаходів, а їх ухвалення Верховною Радою України призведе до того, що вітчизняні вчені не зможуть захистити результати своїх наукових пошуків та розробок в галузі органічного синтезу нових матеріалів, а також нових модифікацій вже відомих матеріалів патентами, а вітчизняні виробники фармацевтичного продукту не зможуть одержати патентну охорону лікарських засобів, створених ними на основі відомих активних речовин.

Стосовно питання «вічнозелених патентів» фахова спільнота у переважній більшості висловилась, що такий термін не є коректним та в цілому обмежує дослідницьку діяльність фармацевтичних виробництв. Важливо підкреслити, що можливість отримання патентної охорони на вдосконалення попередніх форм відомого з рівня технології лікарського засобу спонукає фармацевтичні компанії до інновацій у пошуку нових ліків (або показань до їх застосування) з підвищеною безпекою та/або ефективністю порівняно з існуючими. Це забезпечує з одного боку більший вибір для пацієнтів, а з іншого — здорову конкуренцію на фармацевтичному ринку.

Експерт наголосила, що в результаті вдосконалення попередніх форм відомого з рівня технології лікарського засобу створюються покращені лікарські засоби на основі відомих активних речовин, які є результатом іншої наукової розробки, в яку вкладено значні матеріальні та інтелектуальні ресурси, а вдосконалений препарат є об’єктом нового винаходу. Фахівець розповіла, що таким об’єктом можуть бути нові модифікації відомої речовини, нові композиції на основі відомої активної речовини, нові комбінації з іншими діючими речовинами, застосування за новим призначенням відомої активної речовини, або нове дозування діючої речовини, що забезпечує інший механізм прийому та впливу препаратів. І всі ці об’єкти є патентоспроможними в європейських країнах, так як є новими і забезпечують інший технічний результат.

лариса 2

Захід організовано відділенням розвитку відносин у сфері інтелектуальної власності Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) у межах 10-го епізоду «Live journal. Знання заради майбутнього».

На завершення заходу модератор, начальник відділу навчальних програм та забезпечення просвітницьких заходів Укрпатенту Ольга Кулініч подякувала учасникам за змістовне обговорення, запропонувала підтримувати розвиток та опрацювання зазначених питань на подальших фахових зустрічах, а також запросила долучатися до наступних заходів «Live journal. Знання заради майбутнього» в онлайн-форматі.

« Повернутись до списку новин