Гаряча лінія

Про охорону сортів рослин від Головного юридичного партнера ягідної конференції

Вже традиційно патентно-правова фірма «Пахаренко і партнери» виступила Головним юридичним партнером IV Міжнародної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації», який відбувся 10 грудня 2020 року http://forum.techdrinks.info/ua/news/Yahidnitstvo-i-pererobka-tekhnolohi-ta-innovatsi-IV-Mizhnarodna-naukovo-praktichna-konferentsiya-dlya-predstavnikiv-yahidno-ta-pererobno-haluzey-vidbudetsya-10-11-hrudnya-2020-roku у Львові.

Доповідачем другої секції форуму у форматі онлайн стала експерт компанії Анастасія Терземан із презентацією  на тему  «Сорти рослин як основа успішного ягідного бізнесу».

11

12

Учасники форуму дізнались про основні аспекти охорони прав на сорти, а саме, що право інтелектуальної власності на сорт рослин становлять: особисті немайнові права інтелектуальної власності на сорт рослин та майнові права інтелектуальної власності (ІВ) на сорт рослин.

Особисті немайнові права ІВ на сорт рослин засвічуються охоронним документом — свідоцтвом про авторство на сорт рослин.

Майнові права ІВ на сорт рослин засвідчуються охоронним документом — патентом на сорт рослин та вносяться до Державного реєстру патентів на сорти рослин.

Щоб отримати патентну охорону прав ІВ на сорт в Україні треба подати заявку та отримати патент саме в Україні, інакше, навіть якщо цей сорт має охорону на іншій території, він не буде захищений правом ІВ на території нашої держави.

Право на поширення сорту — право на комерційне розповсюдження відмінного, однорідного та стабільного посадкового матеріалу–матеріального носія сорту рослин, який може бути використаний для задоволення потреб суспільства і не заборонений для поширення з підстав загрози життю і здоров’ю людей, нанесення шкоди тваринному і рослинному світу, збереженню довкілля, засвідчене державною реєстрацією.

При реєстрації права на поширення сорту — відповідний сорт заноситься до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, а власнику права на поширення сорту видається свідоцтво про державну реєстрацію сорту, яке не є охоронним документом.

Право на поширення сорту буде майновим правом ІВ лише для власника чинних майнових прав ІВ (особи, яка має чинний патент України на сорт рослин), для усіх інших осіб це буде суто комерційне право на розповсюдження (продаж, введення в обіг) певного сорту рослин за визначену суб’єктом господарювання плату.

13

14

Підсумовуючи, Анастасія ще раз оголосила ключові моменти презентації:

1. Патент України на сорт обмежено не тільки строком, але й територією. Це означає, що у власника патенту України на сорт не має прав ІВ, наприклад, на території ЄС. У разі зацікавленості треба подавати заяву на отримання правової охорони сорту окремо у кожну країну.

2. Умови отримання прав на похідні сорти та умови їх використання повинні бути відображені в ліцензійній угоді на використання вихідного сорту, щоб потім не довелось в судому порядку доводити що сорт, на який видано патент, є похідним від вашого сорту.

3. Варто вміти користуватись інформаційними ресурсами, які містяться у вільному доступі на сайті відкритого порталу даних (data.gov.ua), інформаційно-аналітичного порталу АПК (agro.me.gov.ua) та сайті Українського інституту експертизи сортів рослин (https://www.sops.gov.ua/). Оскільки повна інформація щодо сорту не консолідована в одному реєстрі, треба знати, де яку інформацію можна знайти.

4. Необхідно дотримуватись політики «один сорт — одна назва», тобто назва сорту повинна бути ідентична в усіх країнах. Якщо сорт був захищений або якщо заявка на сорт рослин подана в іншій країні, назва сорту в Україні повинна бути однаковою із назвою в іншій країні. Якщо на сорт не була отримана патентна охорона в будь-якій країні, але він продається на ринку або відомий під певною назвою, ідентична назва повинна бути використана при отриманні охорони. Також така сама назва не може бути присвоєна щодо споріднених видів. Назва сорту не може бути зареєстрована як торговельна марка, проте може використовуватись разом із нею. Назва сорту має використовуватись при продажу посадкового матеріалу сорту навіть після закінчення його правової охорони.

Дякуємо організатору конференції – видавничо-інформаційному проекту «Технології та Інновації» за відмінну організацію заходу та до нових зустрічей!

15

16

« Повернутись до списку новин