Гаряча лінія

Що потрібно знати виробникам після запуску національних органічних стандартів

Ключові 13 змін для виробників після запуску національних органічних стандартів підготовило видання  AgroPolit.com.

На внутрішньому ринку сьогодні працює близько 400 органічних с/г виробників. Загалом ми №20 у світі та 11-ті в Європі за площею с/г угідь під органічним виробництвом. Продаємо продукцію до більш ніж 40 країн. Частка такої продукції і сировини на експорт становить 90%. Це, переважно, європейські країни: Нідерланди, Німеччина, Велика Британія, Італія, Австрія, Польща, Швейцарія, Бельгія, Чехія, Болгарія, Угорщина. Дуже цінують українські органічні продукти в Америці та країнах Азії (близько €4 млн із загального експорту). В Україні реалізується лише десята частина. Загалом внутрішній ринок органічної продукції у розрахунку на одного споживача становить €0,68, тоді як у світі — €10-11. Втім, частка органічної продукції зростає: за останні 5 років органічні с/г угіддя зросли на 54%, до 421,5 тис. га. Із них 48,1% зайняті під вирощуванням зернових (7-ме місце серед країн-виробників органічних зернових). Понад 16% займають олійні (5-те місце в світі), 4,6% — бобові (7-мемісце). Під овочами зайнято 2% угідь (10-те місце), а під фруктами — 0,6%.

Із 2 серпня 2019 року починає діяти закон №2496-VIII «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Це означає, що формально з початку серпня 2019 року почнуть діяти нові правила роботи ринку органічної продукції. І стосуються вони виробництва тільки с/г продукції, а не, приміром, одягу чи косметики.

Органічне виробництво та обіг органічної продукції в Україні підлягає сертифікації — тобто проходженню спеціальної процедури на відповідність органічного виробництва та обігу органічної продукції вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу й маркування органічної продукції. В Україні таку сертифікацію здійснюватиме спеціальний орган, який вноситиме дані до Державного реєстру органів сертифікації.

Хто контролюватиме виконання бізнесом закону: на початковому етапі — органи сертифікації під час процедури сертифікації та інспектування виробництва.

Окремо варто виокремити державний контроль, такі повноваження покладено на Держпродспоживслужбу.

Механізм контролю прописаний у законі.

Покарання за порушення закону: передбачено серйозні штрафні санкції. Залежно від виду порушення, такі стягнення у 2019 році становлять від 12,5 тис. грн до понад 100 тис. грн. Розміри штрафів визначені в мінімальних заробітних платах, тому зі збільшенням розміру мінімальної зарплати зростатимуть і штрафи.

Перевірки на ринку органічної продукції за новим законодавством будуть здійснюватися вже із 2020 року.

Джерело інформації: https://agropolit.com/cards/1-rinok-organichnoyi-produktsiyi-po-novomu-osnovni-zmini-dlya-virobnikiv-ta-spojivachiv-pislya-zapusku-natsionalnih-organichnih-standartiv?fbclid=IwAR0pR6-DGCm_ZzBeRbk4EKE8gwAEXp99QgtiK4i2Db5cMEFhhxFqsLBf3Kk

« Повернутись до списку новин