Гаряча лінія

Спеціалісти нашої фірми взяли участь у круглому столі

У приміщенні Державної служби інтелектуальної власності України (ДСІВУ) 3 червня 2014 року відбувся круглий стіл «Практика призначення та проведення судової експертизи у сфері промислової власності», участь у якому, зокрема, взяли і представники компанії «Пахаренко і партнери».

В Україні наразі не існує спеціалізованої судової інстанції для розв’язання спорів у сфері інтелектуальної власності, що вимагає застосування спеціальних знань, яке реалізується шляхом проведення судової експертизи. Практика призначення та проведення судової експертизи неоднозначна й потребує узагальнення для її оптимізації з метою формування єдиної практики застосування законодавства в галузі інтелектуальної власності.
Для обговорення цього питання ДСІВУ зібрала у своїй конференц-залі зацікавлених представників національної системи інтелектуальної власності. Зокрема, до участі в заході були запрошені представники: органів судової влади, зокрема Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду, Вищого адміністративного суду, апеляційних та місцевих судів; експертних установ, зокрема Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності, Центру експертних досліджень Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Академії правових наук України; патентних повірених і правовласників. Всього на заході були присутні близько 60 осіб.
Під час зустрічі обговорили питання: доцільності обов’язкового призначення судових експертиз при розгляді справ, пов’язаних із захистом прав інтелектуальної власності; невідповідності винесених на вирішення експертизи питань науково-методичним рекомендаціям, зокрема, питань щодо введення в оману споживачів стосовно товарів, послуг та осіб і умовних питань.
Щодо доцільності обов’язкового призначення судових експертиз при розгляді справ, пов’язаних із захистом прав інтелектуальної власності, думки учасників розійшлись — більшість була за обов’язкове призначення судових експертиз, але звучали й думки стосовно можливості винесення рішення без експертного дослідження або доцільності врахування наданих сторонами висновків Державного підприємства «Український інститут промислової власності», які зроблені відповідно до норм ст.33 Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі». Одностайність була досягнута щодо того, що стосується необхідності врахування всіх обставин при розгляді справи, а за можливості — не затягувати вирішення спору шляхом призначення судової експертизи.
Крім того, з метою формування єдиної практики застосування законодавства в галузі інтелектуальної власності, на думку всіх присутніх, необхідне подальше запровадження в Україні спеціалізації суддів, які розглядають справи у сфері інтелектуальної власності, в судах усіх юрисдикцій та поступове запровадження спеціалізованих судів для розгляду цієї категорії справ.
Під час обговорення пункту про запитання, які можуть ставитись на вирішення експертизи, були висловлені думки щодо: необхідності більш чіткого формулювання питань та за можливості зведення їх до одного, а не низки уточнюючих питань; неможливості винесення на розгляд експерта умовних питань та необхідності погодження кандидатури експерта і спеціаліста сторонами під час судового засідання ще до винесення ухвали про призначення експертизи, щоб уникнути подальших спорів стосовно компетенції експертів, котрі проводитимуть такі дослідження.
Учасники подякували ДСІВУ за організацію круглого столу і висловились щодо необхідності проводити такі заходи на постійній основі та в більшому приміщенні, враховуючи, що бажаючих взяти участь у заході було більше, ніж могла вмістити зала.

« Повернутись до списку новин