Гаряча лінія

Знищення контрафакту за новими правилами

На початку липня на Одеській митниці Держмитслужби відбулось знищення великої партії контрафактного товару відомого світового бренда із застосуванням процедури передбаченої статтею 401 Митного кодексу України (МКУ). Це перший випадок такого знищення, після набуття чинності 30 червня 2020 року двох наказів Міністерства фінансів України № 281 та № 282 від 09.06.2020, спрямованих на протидію переміщенню через митний кордон України товарів, які підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, відповідно до прийнятих 14 листопада 2019 року змін до МКУ.

У телефонному режимі партнер ППФ «Пахаренко і партнери», директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством, адвокат Олександр Пахаренко дав коментар ТРК «ГРАД» з приводу знищення та наголосив, що контрафактні товари — це товари, які порушують права інтелектуальної власності та не відповідають встановленим вимогам якості, бо ніхто не контролює технологію їх виготовлення та транспортування. Ризики від контрафактної продукції не завжди очевидні для споживачів, але наслідки для здоров’я, безпеки та екології можуть бути дуже серйозними або навіть небезпечними для життя. Саме тому для правовласників важливо, щоб підроблені товари були знищені і не потрапили у вільний обіг на ринку України.

ЗНИЩЕННЯ ПАХАРЕНКО

На державному рівні підробки: шкодять економіці України, бюджет якої щорічно недоотримує мільярди гривень потенційних податкових надходжень; знижують прямі інвестиції через втрату країною інвестиційної привабливості; сприяють зростанню корупції та злочинності; знищують чесну конкуренцію на ринку; призводять до зменшення кількості робочих місць та відтоку за кордон професійних кадрів; завдають шкоди довкіллю та здоров’ю українців.

Однак головна небезпека для держави та суспільства — це взаємозв’язок між злочинами щодо прав інтелектуальної власності та іншими тяжкими злочинами. Підробки є другим за величиною джерелом доходів злочинних угруповань у всьому світі після торгівлі зброєю, наркотиками і людьми, а доходи від торгівлі ними підтримують діяльність організованих злочинних угруповань, «спонсорують» фармацевтичну злочинність, торгівлю наркотиками, незаконне зберігання зброї, примусову працю та корупцію.

Саме тому дотримання прав інтелектуальної власності — це зобов’язання держави Україна, закріплене в нормах Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС) та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. При цьому підписання і виконання вимог ТРІПС було необхідною умовою вступу України до СОТ в травні 2008 року. На посилення захисту прав  інтелектуальної власності направлені і прийняті зміни до МКУ танові редакції підзаконних актів Мінфіну.

Зокрема, наказом Мінфіну № 281 від 09.06.2020 затверджено новий порядок застосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності та взаємодії між митними органами, правовласниками та декларантами.

У даному випадку знищення товарів, митне оформлення яких призупинено за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності, відбулося шляхом поміщення їх у митний режим знищення або руйнування в порядку, визначеному законодавством статтею 401 МКУ, при цьому декларацію на поміщення таких товарів у митний режим знищення або руйнування подавав правовласник.

Цей випадок є гарним результатом роботи Одеської митниці Держмитслужби та позитивним прикладом реалізації прийнятих змін до МКУ для усіх митниць України.

Відеосюжет 

« Повернутись до списку новин